22 września, 2020
Olej konopny 3%

Czy olej konopny 3% jest legalny?

W ostatnich latach spożycie tłuszczów roślinnych, przede wszystkim tłoczonych na zimno, systematycznie rośnie. Oleje roślinne to ważny produkt żywnościowy ze względu na ich wysoką wartość energetyczną, witaminową. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które zawierają są warunkiem w prawidłowym funkcjonowaniu m.in. układu nerwowego, układu krążeniowego i siatkówki oka. Niedostateczna ilość NNKT w organizmie ludzkim hamuje wzrost, przyczynia się powstania zmian skórnych i infekcji. Jednym z olejów roślinnych jest olej konopny 3%. Tłoczenie przeprowadzamy na zimno i jest to metoda, którą zaliczamy do ekologicznych, gdyż do jej przeprowadzenia nie stosujemy żadnych rozpuszczalników. Odbywa się przy pomocy pras hydraulicznych bądź ślimakowych wyposażonych w układ chłodzący. Jest metodą stosunkowo prostą i niewymagającą dużych nakładów inwestycyjnych.

W jaki sposób wytwarzany jest olej konopny 3%?

W wysokiej jakości oleju konopnego 3% tłoczonego na zimno ważne jest kilka czynników. Przede wszystkim czystość, jednorodność, brak uszkodzeń i odpowiednia dojrzałość surowca. Ważny jest również moment, w którym surowiec jest zbierany, istotny jest sam jego zbiór, suszenie, magazynowanie, okres między zbiorem a przetworzeniem. Na polskim rynku oleje tłoczone na zimno to produkt niszowy. Dostępne są wyłącznie w sklepach z tzw. żywnością ekologiczną. Właściwości żywieniowe i deklaracje zdrowotne olejów „naturalnie” tłoczonych na zimno, wymuszają zapewnienia ich autentyczności, by potencjalni konsumenci mieli pewność ich wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa zdrowotnego.

Oleje tłoczone na zimno są bardziej „naturalne” niż poddane procesom przetwórczym, np. ekstrakcji rozpuszczalnikami, bielenia czy rafinacji. Zwykle wydajność procesu tłoczenia oleju jest mniejsza aniżeli w przypadku produkcji olejów rafinowanych. Dodatkowo wymagania surowcowe są wyższe, w celu zapewnienia im odpowiedniej trwałości. Stąd wyższa cena takiego oleju. Są więc pokusą dla nieuczciwych przedsiębiorców do mieszania drogiego oleju z olejami tańszymi. Olej konopny 3% tłoczony na zimno bierze udział w prewencji i przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, nowotworowe, otyłość oraz opóźnianie procesu starzenia.

Czy oleje CBD są legalne w Polsce?

Olej konopny 3%, wbrew opinii powszechnej, jest legalny. Pozyskany z kwiatów konopi siewnych działa przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Uzyskany z nasion tej rośliny, dzięki swoim bogatym składnikom to zdrowy element każdej diety. Oba rodzaje oleju są dostępne w Polsce. Olej THC z konopi indyjskich w naszym kraju jest całkowicie nielegalny, a jego posiadanie lub sprzedaż grozi karą pozbawienia wolności. W Polsce możemy stosować wyłącznie w leku na stwardnienie rozsiane. Olejki i ekstrakty powstające z kwiatostanów specjalnych odmian konopi przemysłowych posiadają wysokie wartości leczniczego kannabidiolu CBD, są legalne. Tak więc olej konopny 3% z nasion konopi siewnych jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością. Maksymalna zawartość zabronionego THC w olejach z kwiatów konopi to < 0,2 %. Dlatego jest on całkowicie legalny i dostępny bez recepty.

Łukasz Jaromin

Magister farmacji. Entuzjasta medycznej marihuany i zastosowania kannabinoidów w celach terapeutycznych, profilaktycznych i suplementacyjnych. Prywatnie mąż i tata dwójki cudownych córeczek, które dzięki popularyzacji preparatów konopnych, w tym przede wszystkim legalnego oleju konopnego full spectrum, wróciły do zdrowia :)

View all posts by Łukasz Jaromin →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *