1 marca, 2024
olej konopny 3%

Co to jest olej konopny 3%?

Olej konopny 3% jest zbawiennym lekarstwem na nasze zdrowie. Dzięki jego niesamowitym właściwościom terapeutycznym sięgają po niego już nie tylko miłośnicy zdrowego odżywiania, ale i osoby poszukujący pomocy w chorobach cywilizacyjnych. Powstaje z nasion konopi siewnych. Konopie posiadają w sobie ponadprzeciętną moc – w ich składzie znajdują się liczne związki organiczne.

Te naturalne substancje wykorzystuje się w kuracji różnych schorzeń. Powszechnie wyróżnia się dwa rodzaje konopi – konopie indyjskie (Cannabis sativa L. var. indica) znane z ich halucynogennego oraz leczniczego znaczenia, oraz konopie siewne (Cannabis sativa L. var. sativa), zwane także włóknistymi. Konopie włókniste ze swoimi właściwościami fitoremediacyjnymi oczyszczają gleby zdegradowane przez przemysł wydobywczy i metalurgiczny.

W jaki sposób otrzymujemy olejki konpne?

Uprawianie konopi w celach fitosanitarnych hamuje nadmierny rozwój chwastów, a także wstrzymuje niektóre choroby i szkodniki roślin. Konopie są przede wszystkim roślinami niezwykle odpornymi na działanie różnych szkodników i niewymagającymi zastosowania żadnych środków ochrony roślin. Doskonale adaptują się do różnych warunków klimatycznych. Okres wegetacji konopi charakteryzuje się krótkim 3-4- miesięcznym okresem i szybkim wzrostem (rosną do około 4 m wysokości). Z różnych odmian konopi pozyskuje się olej konopny o szerokim zastosowaniu.

Olej konopny 3% otrzymujemy poprzez tłoczenie nasion konopi Cannabis sativa, tj. z nasion konopi siewnych. Jest naturalnym suplementem diety o delikatnym stężeniu kannabidiolu. Porządny olej konopny tłoczony jest na zimno, metodą tradycyjną i wyłącznie z wyselekcjonowanych odmian konopi siewnej, zawierających śladowe ilości THC. Uzyskany w ten sposób surowiec uwalnia charakterystyczny dla konopi orzechowy smak z przyjemnym delikatnym posmakiem. Olej konopny jest koloru żółtawo-zielonego, przezroczystego.

Co zawiera olej konopny 3%?

W wodzie praktycznie nie rozpuszcza się, gęstość wynosi 0,9 g/cm3. Olej konopny zawiera w sobie wysokie zawartości tłuszczów omega-3 (kwas alfa-linolenowy), omega-6 (kwas linolowy), omega-9 (kwas oleinowy), wchodzących w skład Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Nie zawiera cholesterolu. Wspomaga metabolizm komórek, jak i wzmacnia system immunologiczny. Jeśli będziemy spożywać olej konopny 3%, tj. zastąpimy w diecie tłuszcze nasycone tłuszczami nienasyconymi, utrzymamy na prawidłowym poziomie cholesterol we krwi. Kwasy NNKT zawarte w oleju regulują także poziom lipidów we krwi zapobiegając miażdżycy, zawałom serca oraz udarom.

Dzięki ich odpowiedniej ilości w organizmie nasze paznokcie, włosy i skóra będą w dobrej kondycji. Większość schorzeń skóry takich jak podrażnienia skórne wywołane są właśnie niedoborem kwasów tłuszczowych. Olej konopny 3% dostarcza nam witaminy K, która jest niezbędna do syntezy istotnych dla organizmu ludzkiego białek i enzymów. Ma właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

Jest potrzebna w formowaniu tkanki kostnej. Olej konopny jest więc ważnym składnikiem w zdrowej i zbilansowanej diecie dlatego w szczególności zaleca się go osobom osłabionym, wyniszczonym chorobą i cierpiącym na awitaminozę. Olej zawierający fitynę znajduje zastosowanie w przypadku leczenia histerii, neurastenii, krzywicy i niedokrwistości. Najlepiej olej konopny spożywać na zimno, bez podgrzewania i smażenia, ponieważ nie nadaje się on do smażenia. Smacznego!

Łukasz Jaromin

Magister farmacji. Entuzjasta medycznej marihuany i zastosowania kannabinoidów w celach terapeutycznych, profilaktycznych i suplementacyjnych. Prywatnie mąż i tata dwójki cudownych córeczek, które dzięki popularyzacji preparatów konopnych, w tym przede wszystkim legalnego oleju konopnego full spectrum, wróciły do zdrowia :)

View all posts by Łukasz Jaromin →